Minilaboratoria budują naukowcy z PAN za pieniądze UE

Minilaboratoria budują naukowcy z PAN za pieniądze UE
(fot. IChF PAN)

Urządzenia mikroprzepływowe, czyli zautomatyzowane, miniaturowe urządzenia laboratoryjne do badań biologicznych i chemicznych projektują naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w ramach prestiżowego grantu z Europejskiej ds. Rady Badań.

W ramach grantu microCODE (pełna nazwa to "Zautomatyzowane urządzenia mikroprzepływowe: platforma technologiczna dla wysokoprzepustowych badań w chemii i biotechnologii") naukowcy z IChF PAN chcą opracować zautomatyzowane kombinatoryczne kropelkowe układy mikroprzepływowe – poinformował instytut w przesłanym PAP komunikacie.

"W urządzeniach tego typu w ściśle kontrolowany sposób wytwarza się setki i tysiące mikrokropel reagentów chemicznych. Krople płyną w kanalikach grubości ludzkiego włosa. Dzięki możliwości sterowania można je łączyć i przeprowadzać reakcje chemiczne lub hodować mikroorganizmy w wielu różnych warunkach równocześnie" - napisano w informacji prasowej.

Prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (1,75 mln euro) dostał w lipcu profesor Instytutu Chemii Fizycznej PAN dr hab. Piotr Garstecki. Teraz podpisana została umowa i prace mogą ruszyć. Do tej pory podobne granty zdobyło tylko ośmiu naukowców z Polski.

Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na nowoczesną aparaturę. "Pierwszym zakupem będzie urządzenie do precyzyjnego naświetlania płytek krzemowych pokrytych warstwą fotorezystu. Po selektywnymwytrawieniu takiej warstwy otrzymamy matryce, za pomocą których można odcisnąć zaprojektowany układ mikroprzepływowy we właściwym tworzywie. Drugim ważnym nabytkiem będzie profilometr, rodzaj mikroskopu 3D pozwalającego budować mapę topograficzną powierzchni w skalach od nanometrowej przez mikrometrową do milimetrowej" - wyjaśnia Garstecki.

Znaczną część grantu microCODE instytut przeznaczy na zatrudnienie wybitnych naukowców z Polski i świata.

"Rekrutację zamierzamy przeprowadzić na początku przyszłego roku. Będziemy szukać entuzjastów, głównie doktorantów i młodych doktorów, zwłaszcza fizyków doświadczalnych i biologów" - mówi Garstecki.

Realizację badań będzie wspierała Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.

Źródło:

PAP - Nauka w Polsce, www.naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz

Partnerzy Portalu