Chemicznie wściekły niedźwiedź

Gummy Bear in molten potassium chlorate

„Stary niedźwiedź mocno śpi, my się go boimy, na palcach chodzimy, bo jak się zbudzi to nas ...”. Starsze pokolenia pewnie pamiętają tą zabawę w niedźwiedzia, który po przebudzeniu stawał się groźny. W zaprezentowanym tutaj doświadczeniu można zobaczyć chemicznie wściekłego misia.

Mały żelkowy niedźwiadek, składający się z substancji organicznych i wody, oraz stopiony chloran(VI) potasu, reagują ze sobą dość gwałtownie, wręcz wybuchowo.

A tu w innym ujeciu.

Chloran(VI) potasu jest silnym utleniaczem, który w tym przypadku gwałtownie utlenia związki organiczne zawarte w misiu. Wysoka temperatura i stan ciekły utleniacza znacząco wpływają na szybkość reakcji, a wydzielający się tlenek węgla(IV) i para wodna, powodują energiczne „skoki” niedźwiedzia.

W jednym z odcinków programu „GALILEO” zaprezentowano podobne doświadczenie, tylko w znacznie większej skali. W programie niedźwiadek miał kilka kilogramów.

Twoja ocena: Brak Average: 4.7 (18 votes)

Komentarze

2

robimlam to cwicyenie na chemii nieorganicznej ;) super efekt

Do opisu wkradł się błąd - chlor w solach swoich kwasów tlenowych występuje na I, III, V lub VII stopniu utlenienia, tworząc jony o wzorach, odpowiednio, ClO(-), ClO2(-), ClO3(-) i ClO4(-). Nazwy soli tworzonych przez te jony wg. dawnej nomenklatury to podcholoryn, chloryn, chloran i nadchloran, a obecnie to chloran (I), chloran (III), itd. W doświadczeniu używa się związku o wzorze KClO3, zatem jest to chloran (V), a nie - jak to jest błędnie podane w opisie - chloran (VI). Ot, drobna usterka, ale dla chemika szalenie ważna ;)

Dodaj komentarz

Plain text

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.

Partnerzy Portalu

laboratoria.net

Rekomendowane Firmy

Notatek.pl - Materiały na studia: notatki, ćwiczenia, wykład

Laboratorium - Przegląd Ogólnopolski

Fiszkoteka