doświadczenia chemiczne

Chemicznie wściekły niedźwiedź

Average: 4.6 (17 votes)

„Stary niedźwiedź mocno śpi, my się go boimy, na palcach chodzimy, bo jak się zbudzi to nas ...”. Starsze pokolenia pewnie pamiętają tą zabawę w niedźwiedzia, który po przebudzeniu stawał się groźny. W zaprezentowanym tutaj doświadczeniu można zobaczyć chemicznie wściekłego misia.

Fajerwerki zapalane lodem

Average: 4 (5 votes)

Jakie cuda! Świt różany; Mętnie się dobywa z dna!; Majaczliwa blasków gra; Na przepastne pada ściany.; Wstaje mgłą i pełznie smugą,; Tryska jak kryniczny zdrój.; Żar leniwą płynie strugą,; bucha niby iskier rój.
Johann Wolfgang von Goethe - Faust

Złoty deszcz albo śnieg

Average: 3.3 (4 votes)

Za oknem susza, dawno nie padało, do tego jeszcze kryzys ekonomiczny, ale dla chemika to żaden problem. Chemik potrafi zrobić na zawołanie deszcz (albo śnieg) i to jeszcze złoty.         

Z dwóch prostych składników – azotanu(V) ołowiu(II) i jodku potasu, można wykonać ciekawe i efektowne doświadczenie, zwłaszcza przy odpowiednio ustawionym oświetleniu.

Węże faraona

Average: 3.8 (27 votes)

Wijący się czarny "wąż faraona" doda uroku każdym pokazom chemicznym. Twórcą sztuczki był Friedrich Wöhler, ok. 1800 roku cieszyła się ona dużą popularnością na jarmarkach.

Chemiczny wulkan

Average: 3.7 (6 votes)

Nawiązując do niedawnych wydarzeń związanych z aktywnością wulkaniczną na Islandii, proponuję zobaczyć z bliska bezpieczniejszą, chemiczną wersję wulkanu. Efektowne iskry i ogromne ilości "wulkanicznego" popiołu, nadają doświadczeniu realizmu.

Mini eksplozja z manganianem(VII) potasu

Average: 3 (6 votes)

Mini wybuch acetonu w zlewce - jedna kropla acetonu i duży płonień.

Doświadczenie przedstawia reakcje manganianu(VII) potasu, kwasu siarkowego(VI) i acetonu, w wyniku której następuje gwałtowny zapłon acetonu.

Pływający potas po wodzie

Average: 3.7 (15 votes)

Efektowne doświadczenie pokazujące gwałtowną reakcję metalicznego potasu z wodą.

Potas jest miękkim alkalicznym metalem o dużej aktywności. Jego silna aktywność może spowodować samozapłon już w kontakcie z powietrzem, dlatego też potas przechowuje się pod warstwą nafty lub oleju parafinowego.

Węgiel z cukru

Average: 4.7 (21 votes)

Zaskakujący efekt reakcji cukru z kwasem siarkowym(VI).

Kwas siarkowy(VI) ma właściwości silnie higroskopijne i w kontakcie z cukrem powoduje jego odwodnienie (dehydratację), więc w konsekwencji całkowitą degradację cząsteczek sacharozy z wydzieleniem węgla i wody. Reakcja jest egzotermiczna co skutkuje odparowaniem wody i "wypychaniem" zwęglonego cukru ze zlewki.

 

Strony

Subskrybuj RSS - doświadczenia chemiczne

Partnerzy Portalu

laboratoria.net

Rekomendowane Firmy

Notatek.pl - Materiały na studia: notatki, ćwiczenia, wykład

Laboratorium - Przegląd Ogólnopolski

Fiszkoteka