katalizatory

Ren - pierwiastek przyszłości cz. 4/4

Drugim niezwykle ważnym i perspektywicznym zastosowaniem renu jest kataliza. Obecnie nawet 80-90% nowych procesów w dziale chemii przemysłowej opiera się w mniejszym lub większym stopniu na katalizie. Wymienić tu trzeba proces reformingu katalitycznego, który jest pod względem chemicznym bardzo skomplikowanym procesem (jednoczesna izomeryzacja, odwodornienie, cyklizacja, hydrokraking i aromatyzacja) uszlachetniającym paliwa, stosowanym powszechnie na świecie. Katalizatory platynowe są wzbogacane w ren od 1968 r.

Medale Chemii za nanolumionofory, geny bakterii i katalizatory

Świecące nanocząsteczki, nietypowe geny bakterii i katalizatory - to tematy prac zwycięzców pierwszej edycji konkursu o Medale Chemii, przyznawanych za najlepsze prace licencjackie i inżynierskie przez Instytut Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. 1 grudnia w siedzibie instytutu wręczono nagrody. Konkurs ma na celu wyróżnienie szczególnie ciekawych prac polskich studentów chemii.

 

ŚWIECĄCE NANOCZĄSTECZKI

Tańce z figurami i transatlantycka wojna wynalazków, czyli chemia organiczna inaczej

Reakcje chemiczne, substraty i produkty, wiązania między atomami, wzory cząsteczek - zwyczajna nuda, jaką każdy zna ze szkoły to tylko pozory. Chemia organiczna to emocjonująca dziedzina, w której trwa rywalizacja między naukowcami i ciągłe próby przechytrzenia natury. Trwa wyścig, bo ten, kto pierwszy opracuje nową technologię, zarobi na produkcji leków czy kosmetyków. Chodzi też o wyjście poza kopiowanie natury, bo niektóre potrzebne ludziom reakcje, w przyrodzie nie są znane.

Subskrybuj katalizatory

Partnerzy Portalu