Rozwój branży chemicznej jest konieczny dla zastąpienia zasobów naturalnych sztucznymi odpowiednikami, które byłyby przyjazne dla człowieka i środowiska. Chemia w perspektywie czasu ma umożliwić między innymi zastępowanie braków wody pitnej odsalaną wodą z mórz i oceanów. Jak to możliwe i na czym polega proces odsalania?
Braki wody na świecie
Drugim niezwykle ważnym i perspektywicznym zastosowaniem renu jest kataliza. Obecnie nawet 80-90% nowych procesów w dziale chemii przemysłowej opiera się w mniejszym lub większym stopniu na katalizie. Wymienić tu trzeba proces reformingu katalitycznego, który jest pod względem chemicznym bardzo skomplikowanym procesem (jednoczesna izomeryzacja, odwodornienie, cyklizacja, hydrokraking i aromatyzacja) uszlachetniającym paliwa, stosowanym powszechnie na świecie. Katalizatory platynowe są wzbogacane w ren od 1968 r.
Metale, obok polimerów i materiałów ceramicznych stanowią podstawową bazę materiałową dla wszystkich gałęzi techniki. Jednym z aktualnie najciekawszych obszarów badań nad nimi stanowią nadstopy (superalloys). Są to stopy różnych metali, najczęściej na bazie żelaza, niklu, kobaltu, molibdenu i szerokiej gamy metali rzadkich. Nadstopy utrzymują znakomite właściwości mechaniczne w bardzo wysokich temperaturach i nie ulegają w widoczny sposób korozji w ekstremalnych warunkach.
Chemia renu jest co najmniej tak samo złożona i rozbudowana jak innych cięższych pierwiastków z bloku d. Proszę mnie nie posądzać o brak sympatii do niej, ale pomijam ją tutaj tylko i wyłącznie dlatego, że zostało to już dość dokładnie opisane w języku polskim i nie widzę potrzeby powielania tego, co oczywiste. Zbiór podstawowych informacji o chemii renu jest łatwo dostępny w standardowych podręcznikach Chemii Nieorganicznej. Polecić tutaj muszę naturalnie książki prof.
Ren – zapewne jedyne, co przychodzi nam do głowy gdy słyszymy tą nazwę to jedna z najdłuższych europejskich rzek, wijąca się od Szwajcarii, przez Niemcy aż po Holandię i ujście do Morza Północnego. Chemicy wiedzieć jednak powinni, że istnieje także niesłychanie rzadki metaliczny pierwiastek o tej nazwie.
Odkąd pamiętam, w układzie okresowym pierwiastków chemicznych zawsze były „dziury”. Jednak na początku 2010 r. układ okresowy został uzupełniony. Ostatnia z dziur została zapełniona w 2010 r. przez pierwiastek chemiczny o nazwie łacińskiej ununseptium. Nazwa ta jest zgodna z terminologią Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej IUPAC, jednak do tej pory nie ma „zwyczajowej” angielskiej wersji, którą nadaje IUPAC. Polskie nazwy są nadawane przez Polskie Towarzystwo Chemiczne (PTCH).
SPRAWOZDANIE
(preparatyka chemiczna)
SPRAWOZDANIE
(preparatyka chemiczna)
SPRAWOZDANIE
(preparatyka chemiczna)
Nazywam się Mateusz i jestem inicjatorem tego projektu. Moim marzeniem jest by portal Świat Chemii nie tylko dostarczał wartościowych treści i klarownych objaśnień zagadnień chemicznych, z którymi stykasz się w szkole czy na uczelni, ale by było to miejsce pełne ciekawostek i najnowszych informacji z dziedziny chemii. Po prostu chciałbym "zarazić" Cię moją pasją.
Czytaj dalej
Copyright © 2010 - 2025. All rights reserved.
Designed By Zymphonies