biochemia

Biochemia - jest działem chemii obejmującym badanie właściwości związków chemicznych występujących w organizmach żywych, oraz przemianami tych związków jakie zachodzą w organizmach.

Poniżej znajduje się lista artykułów powiązanych z działem: Biochemia

Nietypowa cegiełka nici DNA naprawia jego uszkodzenia - odkryli badacze, m.in. z Polski

Gdy podmieni się jeden z głównych elementów DNA na substancję nieco zmienioną, naprawia ona uszkodzenia powodowane promieniowaniem UV. Takie zjawisko odkrył międzynarodowy zespół badaczy, w tym również polscy specjaliści.

Dlaczego pewna cząsteczka zmniejsza toksyczność beta-amyloidów w chorobie Alzheimera? Wyjaśnili naukowcy z PAN

Jedną z głównych przyczyn pogarszania się stanu neuronów i stopniowym kurczeniem się mózgu w chorobie Alzheimera są peptydy zwane ß-amyloidami (Aß). Badacze IChF PAN wykazali, że substancja o symbolu K162 skutecznie zmniejsza toksyczność Aß.

Polacy w "Science" pokazali chemiczne "drzewo początków życia"

Kilka następujących po sobie reakcji chemicznych wystarczy, by z kilku prostych związków, jakie występowały miliardy lat temu na Ziemi, powstały pierwsze cegiełki życia - choćby aminokwasy. Opracowany przez polskich naukowców program wskazał chemiczne "drzewo początków życia" - zbiór reakcji, które brały udział w powstaniu życia.

Eksperci: dokonania w dziedzinie edycji genomu nagrodzono Noblem bardzo szybko

Tegoroczne noblistki z dziedziny chemii nagrodzono bardzo szybko, bo zaledwie po niecałych dziesięciu latach od ogłoszenia wyników ich badań. Jednak ich renomę widać już literaturze naukowej - mówili eksperci w czasie spotkania w Centrum Współpracy i Dialogu UW.
Subskrybuj biochemia

Partnerzy Portalu