Polskie Noble 2011 – chemia

Polskie Noble 2011 – chemia
(fot. www.fnp.org.pl)

Już kolejny 20 raz przyznano Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) dla wybitnych naukowców, zwane popularnie „polskim Noblem”.   

Laureatem w obszarze nauk chemicznych i o materiałach została prof. dr hab. Elżbieta Frąckowiak z Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej za badania nad nowymi materiałami i kompozytami węglowymi i ich wykorzystanie do elektrochemicznego magazynowania i konwersji energii.

Materiały opracowane przez Elżbietę Frąckowiak to nanorurki węglowe oraz ich nanokompozyty z polimerami przewodzącymi i tlenkami, nanoteksturalne węgle oraz kompozyty węglowe wzbogacane azotem, tlenem i jodem.

Jak informuje NFP, materiały te są podstawą technologii do tworzenia superkondensatorów, które są urządzeniami mogącymi w krótkim czasie pobierać i oddawać duże wartości mocy. Takie kondensatory znajdują zastosowanie w takich gałęziach przemysłu jak motoryzacja, energetyka, oraz w branży urządzeń przenośnych.

W innych obszarach laureatami Nagrody FNP w tym roku zostali prof. Tomasz Giaro z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (nauki humanistyczne i społeczne), prof. Jan Potempa z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskieg (nauki o życiu i Ziemi), prof. Maciej Lewenstein z Institut de Ciències Fotòniques (ICFO) w Castelldefels i Institució Catalana de Recerca i Estudis Avançats w Barcelonie (nauki matematyczno-fizyczne i inżynierskie)

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznaje nagrody już od 20 lat i uhonorowała w ten sposób już ponad 70 naukowców. Jest to najbardziej prestiżowe wyróżnienie naukowe przyznawane w Polsce.

mm/www.fnp.org.pl

 

Dodaj komentarz

Partnerzy Portalu