Cztery medale polskich uczniów na Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej

Cztery medale polskich uczniów na Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej
(fot. naukawpolsce.pl)

Dwa srebrne i dwa brązowe medale zdobyli polscy uczniowie podczas XLIII Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej (IChO), która między 9 a 18 lipca odbywała się w Ankarze. W tym roku w chemicznych zmaganiach wzięło udział 271 uczestników z 69 państw z wszystkich kontynentów.

Jak poinformowała kierownik organizacyjny Komitetu Głównego Olimpiady Chemicznej Wanda Szelągowska, srebrne medale wywalczyli: Maria Budnik z Gimnazjum i Liceum Akademickiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Paweł Włodarczyk z Liceum Ogólnokształcącego "Filomata" w Gliwicach.

Dwa brązowe medale otrzymali: Szymon Rzeźwicki z V LO im. A. Witkowskiego z Krakowa i Michał Ociepa z I LO im. Ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach.

Uczniowie podczas zawodów wykonywali zadania laboratoryjne i rozwiązywali zadania teoretyczne. Pozostałe dni zawodnicy spędzili na wycieczkach, a międzynarodowe jury na tłumaczeniu zadań z angielskiego na język ojczysty zawodników i ocenie rozwiązanych przez nich zadań.

Polskim zawodnikom towarzyszyli: prof. Marek Orlik i dr hab. Janusz Stępiński - pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego, którzy są członkami międzynarodowego jury zawodów.

Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna jest organizowana corocznie od 1968 roku. Pierwsze zawody odbyły się w Pradze w Czechosłowacji z inicjatywy Czechosłowacji, Polski i Węgier. Olimpiada trzykrotnie odbyła się w Polsce: w 1969 w Katowicach, w 1978 w Toruniu oraz w 1991 r. w Łodzi.

Zdjęcie:
Polscy medaliści, od lewej stoją: Paweł Włodarczyk, Michał Ociepa, Maria Budnik i Szymon Rzeźwicki

Żródło:

PAP - Nauka w Polsce, www.naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz

Partnerzy Portalu