Druga szansa na zdobycie Złotego Medalu Chemii

Druga szansa na zdobycie Złotego Medalu Chemii
(fot. naukawpolsce.pap.pl)

Autorzy najciekawszych prac licencjackich i inżynierskich z chemii mogą wziąć udział w drugiej edycji konkursu o Złoty Medal Chemii. Prace można nadsyłać do końca września, na zwycięzców czekają wartościowe nagrody.                

Konkurs organizuje Instytut Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) w Warszawie, a jego głównym celem jest zmotywowanie studentów do wyboru kariery naukowej.

Konkurs jest adresowany do twórców najlepszych prac licencjackich lub inżynierskich - napisanych w roku akademickim 2011/2012 - z chemii i jej pogranicza z fizyką i biologią.

„W naszej Fundacji co roku rozstrzygamy kilkanaście konkursów dla badaczy na różnych etapach kariery naukowej. Konkurują w nich przedstawiciele wszystkich dziedzin nauki. Z naszych obserwacji wynika, że chemia, fizyka, a także matematyka stoją w Polsce na bardzo wysokim poziomie, a młodzi ludzie coraz częściej mogą się pochwalić w tych dziedzinach znaczącymi osiągnięciami. Dlatego uważam za cenną każdą inicjatywę, która pomaga im w rozwoju naukowym” – ocenia prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz, który objął honorowy patronat nad konkursem.

Termin nadsyłania prac upływa 30 września. Ogłoszenie listy finalistów nastąpi 31 października.

Spośród finalistów komisja konkursowa wyłoni na przełomie listopada i grudnia br. siedmioro laureatów. Trójka najlepszych otrzyma medale, a wszyscy laureaci nagrody pieniężne. Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma 10 tys. złotych, a kolejnych: 5 tysięcy, 2,5 tysiąca. Tysiąc złotych będzie czekał na laureata wyróżnienia.

Finaliści konkursu będą mogli odbyć staż naukowy w Instytucie Chemii Fizycznej PAN, otrzymując możliwość bezpłatnego realizowania swoich badań w laboratoriach IChF PAN w formie krótko- lub długoterminowych projektów. W szczególnych przypadkach, dla osób spoza Warszawy, przewidziano możliwość dofinansowania kosztów zakwaterowania na czas współpracy z Instytutem.

W ubiegłorocznej edycji na konkurs nadesłano kilkadziesiąt prac licencjackich i inżynierskich z całego kraju. Złoty Medal Chemii trafił do rąk Marcina Runowskiego z Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za pracę o modyfikowaniu nanoluminoforów magnetycznych.

„O randze konkursu świadczy między innymi fakt, że czworo spośród piętnastu finalistów zeszłorocznej edycji, w tym troje laureatów, zdobyło później prestiżowe Diamentowe Granty Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego” - podkreśla koordynator konkursu prof. Andrzej Kapturkiewicz.

Żródło:
www.naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz

Partnerzy Portalu