Kandydat w konkursie Popularyzator Nauki 2011 - Krzysztof Orliński

Kandydat w konkursie Popularyzator Nauki 2011 - Krzysztof Orliński
(fot. wikipedia.org)

W warunkach ziemskich właściwie wszystko jest przecież chemią - uważa Krzysztof Orliński, nauczyciel w szkole ponadgimnazjalnej i dziennikarz naukowy. W "Młodym Techniku" opisuje historię odkryć i zastosowania poszczególnych dziedzin chemii. Jest autorem "Parady pierwiastków" i "Parady tworzyw sztucznych" oraz cyklu sfilmowanych doświadczeń chemicznych. Redaktor jest kandydatem - w kategorii Dziennikarz/Instytucja nienaukowa - w VII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

"Moja kariera popularyzatorska ma swoje źródło w "skrzywieniu zawodowym - wszak praca nauczyciela, zwłaszcza przedmiotów ścisłych, polega w dużej mierze na popularyzacji wiedzy. Wszystko zaczęło się od potrzeby prostego wytłumaczenia i zainteresowania przedmiotem moich uczniów. W ten sposób powstały pierwsze szkice popularnonaukowe. Po latach wróciłem do lektury czytanego w dzieciństwie +Młodego Technika+ i napisałem kilka listów z wyjaśnieniami i rozszerzeniem publikowanych artykułów. Zaproponowano mi współpracę" - tak początki swojej działalności popularyzatorskiej wspomina Krzysztof Orliński.

Chemię nazywa swoją pasją; od najmłodszych lat nie wyobrażał sobie bardziej fascynującej dyscypliny wiedzy. Właściwie wszystko w warunkach ziemskich jest dla niego chemią. "Moją motywacją jest chęć pokazania owej trudnej dziedziny wiedzy od bardziej przystępnej strony i wyjaśnienie, że chemia to nie tylko wybuchy, zatrucia i zanieczyszczenie środowiska" - opowiada.

Przepis Orlińskiego na udaną popularyzację jest prosty: przede wszystkim lubić to, co się robi. Dodaje, że najprzyjemniejszą rzeczą jest samo pisanie tekstu i wykonywanie doświadczeń, najtrudniejszą zaś znalezienie niewyeksploatowanego jeszcze tematu lub pokazanie znanych już zagadnień z zaskakującej strony.

Od 2007 roku Orliński jest stałym współpracownikiem zasłużonego dla krzewienia kultury technicznej oraz popularyzacji wiedzy miesięcznika "Młody Technik". Pisze w nim artykuły z dziedziny chemii i filmuje wykonywane eksperymenty.

W latach 2007-2010 ukazywał się cykl jego artykułów z serii "Parada pierwiastków" opisujących własności, historię odkryć i zastosowania wszystkich pierwiastków chemicznych. Część z nich jest dostępna na stronie internetowej czasopisma .

Orliński opublikował również cykl "Parada tworzyw sztucznych" (2010-2011) przedstawiając w nim "wczoraj, dziś i jutro" materiałów syntetycznych.

Od stycznia 2011 prowadzi także stały dział chemiczny miesięcznika pt. "Chemia inna niż w szkole". To zadanie red. Orliński nazywa "wyzwaniem", ponieważ objął ów dział po red. Stefanie Sękowskim, autorze, na którego książkach wychowało się kilka pokoleń polskich chemików.

Jednocześnie, od 2008 prowadzi dział e-chemia, w którym publikuje filmy i opisy doświadczeń chemicznych (część z nich jest dostępna pod adresem http://www.mt.com.pl/kategoria/chemia/e-chemia) , zamieszczanych na płytach dołączanych do miesięcznika.

Inne jego artykuły dotyczyły o historii chemii: "150 lat spektroskopii" , "100 lat chromatografii" , "140 lat układu okresowego". Orliński publikuje także w dwumiesięczniku metodycznym "Chemia w Szkole".

"Z informacji otrzymywanych od redakcji +Młodego Technika+ wynika, że moje teksty i sfilmowane doświadczenia znalazły uznanie u czytelników i cieszą się sporą popularnością. Dużą satysfakcję sprawia również odkrycie w zakamarkach sieci stron, do których przygotowania posłużono się moimi pracami. Cieszą także listy od czytelników z prośbami o porady - niektóre są bardzo zaskakujące i wymagają wielu poszukiwań, aby rzetelnie odpowiedzieć ich autorom" - przyznaje kandydat.

Żródło:

PAP - Nauka w Polsce, www.naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz

Partnerzy Portalu