Kolejna Noc Naukowców za nami

Kolejna Noc Naukowców za nami
(fot. Mateusz M.)

Już kolejny raz odbyła się w Polsce Noc Naukowców, w ramach Europejskiej Nocy naukowców. Jest to wydarzenie w czasie którego, uczelnie wyższe, instytuty naukowe otwierają swoje drzwi na szerszą publiczność.

Podczas pokazów, symulacji, wykładów, konferencji naukowcy prezentują czym jest nauka, czym się na co dzień zajmują. W ciekawy i efektowny sposób pokazują, że nauka może być fascynująca.

Taka Noc organizowana jest od 2005 roku w ostatni piątek września z w krajach Unii Europejskiej. Inicjatorem tego wydarzenia była Komisji Europejskiej. W tym roku Noc Naukowców odbyła się 23 września jednocześnie w ponad 800 miejscach w 320 europejskich miastach w 32 krajach.

W Polsce Noc Naukowców miała miejsce w kilku miastach, w Gliwicach, Krakowie, Nowym Sączu, Olsztynie, Poznaniu i Tarnowie. Wiele uczelni przygotowało mnóstwo atrakcji naukowych, pokazów, prezentacji, wykładów dla zwiedzających, głównie młodzieży, ale nie tylko, także dzieci i dorosłych.

Między innymi Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej przygotował interesujące pokazy doświadczeń chemicznych, wykłady, warsztaty chemiczne, zwiedzanie laboratoriów. Chemicy z Koła Naukowego PK zaprezentowali serię interesujących doświadczeń chemicznych pt. „W krainie niskich temperatur, czyli w dól skali Celsjusza”, które młodzież obecna na sali z zapartym tchem obserwowała. Przedstawili doświadczenia z suchym lodem (stały CO2), z ciekłym azotem, gaszenie płonącego magnezu suchym lodem, spalanie wełny stalowej w tlenie i wiele innych ciekawych doświadczeń. Atrakcją na zakończenie pokazu była możliwość spróbowania lodów przygotowanych z użyciem ciekłego azotu.

Na sali wykładowej odbywały się wykłady o tematyce takiej jak: „B12 - bombowiec, czy bombowy związek”, „Synteza i zastosowanie nowych mezoporowatych materiałów” i „Kosmeceutyki - nowe oblicze piękna”.

Poszczególne instytuty w pracowniach laboratoryjnych prezentowały doświadczenia z zakresu swoich prac badawczych.

Poniżej, w galerii zamieszczone fotografie przedstawiają niewielki zresztą wycinek tego co działo się w piątkową Noc Naukowców na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej.

Dodaj komentarz

Partnerzy Portalu