W celu zapewnienia bezpieczeństwa pracowników/użytkowników podczas pracy z substancjami i preparatami niebezpiecznymi, opracowano odpowiednie wzory graficznych znaków ostrzegawczych i symboli określających ich znaczenie. Zgodnie z odpowiednimi przepisami znaki te należy umieszczać na opakowaniach substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych.
Zadaniem znaków ostrzegawczych jest informowanie osoby (pracownika/użytkownika), z jakim niebezpieczeństwem może się spotkać podczas pracy z daną substancją. Taka informacja daje możliwość właściwego przygotowania się pracownika do pracy z daną substancją, np. przez przygotowanie i zastosowanie odpowiednich środków ochrony ogólnej i osobistej , albo właściwego przygotowania miejsca pracy.
Piktogramy powinny być koloru czarnego na żółtopomarańczowym tle.
Produkt bardzo toksyczny (T+)
Produkt toksyczny (T)
Produkt szkodliwy (Xn)
Produkt żrący (C)
Produkt żrący (Xi)
Produkt niebezpieczny dla środowiska (N)
Produkt wybuchowy (E)
Produkt utleniający (O)
Produkt skrajnie łatwopalny (F+)
Produkt wysoce łatwopalny (F)
Sposób oznakowania substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 5 marca 2009r. w sprawie oznakowania opakowań substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych, oraz niektórych preparatów chemicznych – Dz. U. Nr 53, poz. 439.
Opr. mgr inż. Mateusz Mytnik
Zobacz również:
Globalny System Zharmonizowany - Globally Harmonized System (GHS)
Klasy zagrożeń w systemie GHS
Wzory znaków ostrzegawczych (piktogramów) systemu GHS
- 137376 odsłon
Dodaj komentarz