odkrycia

Nietypowa cegiełka nici DNA naprawia jego uszkodzenia - odkryli badacze, m.in. z Polski

Gdy podmieni się jeden z głównych elementów DNA na substancję nieco zmienioną, naprawia ona uszkodzenia powodowane promieniowaniem UV. Takie zjawisko odkrył międzynarodowy zespół badaczy, w tym również polscy specjaliści.

Parowanie do poprawki – a wraz z nim globalne ocieplenie

Proces parowania, jeden z najpowszechniejszych na naszej planecie, przebiega inaczej, niż się dotychczas wydawało – wykazały nowe symulacje komputerowe przeprowadzone w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie (IChF PAN).

Odkrycie oznacza konsekwencje m.in. dla obecnych modeli globalnego klimatu, gdzie kluczową rolę odgrywa parowanie oceanów - pokreślono w informacji prasowej przesłanej w czwartek PAP.

Doktorant UW odkrywcą związku zachowującego się jak gąbka

Wyjątkowy związek chemiczny, który zachowuje się jak gąbka odkrył pochodzący z Wielkiej Brytanii doktorant Uniwersytetu Warszawskiego Andrew Churchard. Zamiast wody związek ten pochłania i uwalnia parę wodną – informuje uczelnia.

Andrew Churchard, który dokonał odkrycia i zsyntetyzował nowy związek na Uniwersytecie Warszawskim prowadzi badania w ramach projektu „Hydrogen”. Swojego odkrycia dokonał dość przypadkowo, podczas badań nad związkami niklu.

Zaskakujące właściwości mikrokropel w małych reaktorach chemicznych

Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie odkryli zaskakujące właściwości kropli substancji chemicznych płynących w miniaturowych reaktorach chemicznych, czyli tzw. układach mikroprzepływowych - poinformował IChF PAN w przesłanym PAP komunikacie.

Jak wyjaśnia dr Sławomir Jakieła z IChF PAN za pomocą jednego układu mikroprzepływowego już dziś można przeprowadzić nawet kilkadziesiąt tysięcy różnych reakcji chemicznych dziennie.

Fizycy z UMK mówią światu, co się dzieje na orbitach elektronowych

Odkrycia dotyczącego oddziaływania fotonu z elektronami atomu dokonali naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Fizycy na całym świecie będą teraz musieli skorygować swoje bazy danych o niektóre właściwości atomów. Badania prowadzone były przez naukowców z Zakładu Spektroskopii Atomowej Wydziału Chemii pod kierunkiem dr hab. Marka Polasika, we współpracy z innymi ośrodkami w kraju i zagranicą.

Maleńkie cząsteczki nie "czują" lepkości

Cząsteczki o rozmiarach poniżej kilku nanometrów nie grzęzną w lepkich płynach. Dzięki temu niektóre białka poruszają się swobodnie w cytoplazmie wypełniającej komórki. Reguły te dotyczą wszystkich roztworów - odkryli naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN. Wyniki swoich badań chemicy z Warszawy opisali w artykule opublikowanym w czasopiśmie "Nano Letters". Wyniki te przydadzą się w praktyce, np. pozwolą lepiej szacować czas migrowania leków wprowadzanych do wnętrza komórek - poinformował Instytut w komunikacie przesłanym PAP.

Subskrybuj odkrycia

Partnerzy Portalu