IChF PAN

W IChF PAN opracowano mechanochemiczną metodę wytwarzania półprzewodnikowych nanokryształów tlenku cynku

Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie opracowali mechanochemiczny proces wytwarzania półprzewodnikowych nanokryształów tlenku cynku (ZnO) w otoczce funkcjonalnych pochodnych mocznika.

Dlaczego pewna cząsteczka zmniejsza toksyczność beta-amyloidów w chorobie Alzheimera? Wyjaśnili naukowcy z PAN

Jedną z głównych przyczyn pogarszania się stanu neuronów i stopniowym kurczeniem się mózgu w chorobie Alzheimera są peptydy zwane ß-amyloidami (Aß). Badacze IChF PAN wykazali, że substancja o symbolu K162 skutecznie zmniejsza toksyczność Aß.

Parowanie do poprawki – a wraz z nim globalne ocieplenie

Proces parowania, jeden z najpowszechniejszych na naszej planecie, przebiega inaczej, niż się dotychczas wydawało – wykazały nowe symulacje komputerowe przeprowadzone w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie (IChF PAN).

Odkrycie oznacza konsekwencje m.in. dla obecnych modeli globalnego klimatu, gdzie kluczową rolę odgrywa parowanie oceanów - pokreślono w informacji prasowej przesłanej w czwartek PAP.

Druga szansa na zdobycie Złotego Medalu Chemii

Autorzy najciekawszych prac licencjackich i inżynierskich z chemii mogą wziąć udział w drugiej edycji konkursu o Złoty Medal Chemii. Prace można nadsyłać do końca września, na zwycięzców czekają wartościowe nagrody.                

Konkurs organizuje Instytut Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) w Warszawie, a jego głównym celem jest zmotywowanie studentów do wyboru kariery naukowej.

Polacy współautorami taniej metody wytwarzania pokryć z grafenu

Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN oraz Institut de Recherche Interdisciplinaire w Lille opracowali tanią metodę wytwarzania pokryć grafenowych. „Metoda jest tak prosta, że może być przeprowadzona w niemal każdym laboratorium” – informuje IChF PAN.

Tanią metodę chemicznego wytwarzania warstw grafenowych opracowały w ramach wspólnego projektu zespoły z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk (IChF PAN) w Warszawie i Institut de Recherche Interdisciplinaire w Lille.

Zaskakujące właściwości mikrokropel w małych reaktorach chemicznych

Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie odkryli zaskakujące właściwości kropli substancji chemicznych płynących w miniaturowych reaktorach chemicznych, czyli tzw. układach mikroprzepływowych - poinformował IChF PAN w przesłanym PAP komunikacie.

Jak wyjaśnia dr Sławomir Jakieła z IChF PAN za pomocą jednego układu mikroprzepływowego już dziś można przeprowadzić nawet kilkadziesiąt tysięcy różnych reakcji chemicznych dziennie.

Słońce i "magiczny proszek" oczyszczą brudną wodę

Brudną wodę można łatwo oczyścić i wydzielić z niej wartościowe substancje chemiczne. Spektakularny recykling zachodzi dzięki fotokatalizatorom, nad którymi pracują naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. "Moja praca przypomina trochę alchemię. Biorę +magiczny+ proszek, wsypuję do brudnej wody, mieszam i wystawiam na słońce. Po paru godzinach mam czystą wodę plus substancje, z których można robić użyteczne rzeczy, na przykład leki" - opisał autor badań dr inż. Juan Carlos Colmenares z IChF PAN.

Subskrybuj IChF PAN

Partnerzy Portalu