Tomas Lindahl, Paul Modrich i Aziz Sancar zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za badania mechanizmów naprawy DNA - ogłosił w środę w Sztokholmie Komitet Noblowski.
Jak uzasadnił swoją decyzję Komitet Noblowski, naukowcy "wyjaśnili na poziomie molekularnym, w jaki sposób komórki naprawiają uszkodzone DNA i chronią informację genetyczną". Przyczynili się też do zrozumienia mechanizmów rozwoju nowotworów, które są efektem zaburzeń procesów naprawy.
Tegoroczny Nobel z chemii jest ekscytujący dla badaczy DNA. Nobliści dołożyli ważne cegiełki do badań nad mechanizmami naprawy uszkodzeń w DNA. A takich uszkodzeń jest dziennie w każdej komórce ssaka kilkaset tysięcy - mówi biochemik prof. Iwona Fijałkowska.
Laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii zostali w tym roku: Tomas Lindahl, Paul Modrich i Aziz Sancar. Nagrodzono ich za badania dotyczące mechanizmów naprawy DNA. Komitet Noblowski ogłosił nazwiska laureatów w środę w Sztokholmie.
Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii przyznano twórcom komputerowego modelowania reakcji chemicznych - Martinowi Karplusowi, Michaelowi Levittowi i Ariehowi Warshelowi.
Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie chemii została przyznana Amerykanom. Otrzymali ją Robert J. Lefkowitz i Brian K. Kobilka - za badania nad receptorami sprzężonymi z białkiem G. Dzięki nim, nasz organizm jest w stanie czuć i działać.
Tegoroczną Nagrodę Nobla z chemii otrzymał Izraelczyk Daniel Shechtman za odkrycie kwazikryształów - struktur, których istnienie uznawano wcześniej za niemożliwe. Zdaniem ekspertów swoim dokonaniem „odsłonił on nową twarz natury” i „włożył kij w mrowisko”. Shechtman, 70-letni naukowiec z Izraelskiego Instytutu Technologicznego w Hajfie, otrzyma nagrodę w wysokości 10 mln koron szwedzkich, czyli ok. 1,5 mln dolarów.
Nazywam się Mateusz i jestem inicjatorem tego projektu. Moim marzeniem jest by portal Świat Chemii nie tylko dostarczał wartościowych treści i klarownych objaśnień zagadnień chemicznych, z którymi stykasz się w szkole czy na uczelni, ale by było to miejsce pełne ciekawostek i najnowszych informacji z dziedziny chemii. Po prostu chciałbym "zarazić" Cię moją pasją.
Czytaj dalej
Copyright © 2010 - 2024. All rights reserved.
Designed By Zymphonies