technologie

NCBJ: jeszcze bardziej wydajna produkcja jodu w reaktorze MARIA

Narodowe Centrum Badań Jądrowych od wielu lat jest wiodącym producentem promieniotwórczego jodu, stosowanego w terapii i diagnostyce medycznej. Najnowszy sposób napromieniania pozwoli na zwiększenie aktywności uzyskanego materiału, ograniczy ilość ciepła wydzielanego podczas produkcji i zmniejszy ilość odpadów promieniotwórczych.

W IChF PAN opracowano mechanochemiczną metodę wytwarzania półprzewodnikowych nanokryształów tlenku cynku

Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie opracowali mechanochemiczny proces wytwarzania półprzewodnikowych nanokryształów tlenku cynku (ZnO) w otoczce funkcjonalnych pochodnych mocznika.

Pomysłowe i piękne: wirujące reaktory chemiczne Polaków na okładce "Nature"

Dzięki sile odśrodkowej i wykorzystaniu cieczy o różnych gęstościach można opracować samoorganizujące się fabryki chemiczne. Pomysł na wirujące reaktory, zaproponowany przez Polaków jest nie tylko sprytny, ale i piękny. Badania trafiły na okładkę prestiżowego "Nature".

Materiał oczyszczający powietrze z toksycznych związków powstał w IChF PAN

Efektywny i tani adsorbent zdolny oczyszczać powietrze z różnych toksycznych związków opracowali naukowcy pod kierownictwem prof. Juana Carlosa Colmenaresa z Instytutu Chemii Fizycznej PAN. Badanie przeprowadzono na środkach bojowych, ale materiał można by używać w uniformach ochronnych, a nawet do oczyszczania wody i gleby.

Dlaczego wybór Ph metru jest ważny w procesie badawczym

Od wyboru odpowiedniego Ph metru w dużym stopniu zależy ustalenie dokładności poziomu pH danej substancji, a w efekcie - wyniki całego procesu badawczego oraz wzmocnienie prestiżu instytucji wykonującej badanie. Z uwagi na różnorodność pomiarów przeprowadzanych w różnych branżach, urządzenia powinny personalizowane i dopasowywane do konkretnych potrzeb Klienta oraz parametrów, jakie chce otrzymać. Kluczowym krokiem jest dobór elektrody.

Subskrybuj technologie

Partnerzy Portalu