Przez sześć dni września Poznań był naukową stolicą badań nad wysokimi ciśnieniami. 230 naukowców i przedstawicieli firm wykorzystujących rozwiązania wysokociśnieniowe gościło na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na konferencji Europejskiej Grupy Wysokich Ciśnień (55th European High Pressure Research Group Meeting).
250 specjalistów wysokich ciśnień na konferencji w Poznaniu
Sześciodniowa konferencja odbędzie się na jednym z najnowocześniejszych wydziałów chemii w Polsce. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza gościć będzie wybitnych znawców tematyki wysokich ciśnień z kilkunastu krajów. Przyjadą na konferencję Europejskiej Grupy Wysokich Ciśnień (55th European High Pressure Research Group Meeting) w dniach 3-8 września, 2017.
W dniach 12 – 14 października 2017 roku w Rzeszowie na terenie miasteczka akademickiego Politechniki Rzeszowskiej odbędzie się III Podkarpacka Konferencja Młodych Naukowców. Konferencja o charakterze ogólnopolskim organizowana jest przez Samorządy Doktorantów i Studentów Politechniki Rzeszowskiej oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Tomas Lindahl, Paul Modrich i Aziz Sancar zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za badania mechanizmów naprawy DNA - ogłosił w środę w Sztokholmie Komitet Noblowski.
Jak uzasadnił swoją decyzję Komitet Noblowski, naukowcy "wyjaśnili na poziomie molekularnym, w jaki sposób komórki naprawiają uszkodzone DNA i chronią informację genetyczną". Przyczynili się też do zrozumienia mechanizmów rozwoju nowotworów, które są efektem zaburzeń procesów naprawy.
Po kilku miesiącach prac modernizacyjnych ruszyła odnowiona wersja internetowego Portalu Chemicznego www.SwiatChemii.pl. Portal www.SwiatChemii.pl towarzyszy Internautom od 2010 roku i jest pierwszym portalem, którego celem jest zbieranie i prezentowanie użytkownikom, w możliwie szerokim zakresie informacji związanych z chemią.
Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii przyznano twórcom komputerowego modelowania reakcji chemicznych - Martinowi Karplusowi, Michaelowi Levittowi i Ariehowi Warshelowi.
Pokazowo-dydaktyczne lekcje chemii zaprezentują stołecznym uczniom i nauczycielom studenci z koła naukowego Klatrat Politechniki Warszawskiej. Projekt jest finansowany przez urząd miasta. W trakcie zajęć animatorzy zaprezentują zagadnienia skorelowane z podstawą programową w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, ilustrując je ciekawymi doświadczeniami. Studenci czekają na zgłoszenia.
Nazywam się Mateusz i jestem inicjatorem tego projektu. Moim marzeniem jest by portal Świat Chemii nie tylko dostarczał wartościowych treści i klarownych objaśnień zagadnień chemicznych, z którymi stykasz się w szkole czy na uczelni, ale by było to miejsce pełne ciekawostek i najnowszych informacji z dziedziny chemii. Po prostu chciałbym "zarazić" Cię moją pasją.
Czytaj dalej
Copyright © 2010 - 2024. All rights reserved.
Designed By Zymphonies