Chemik (pl)

Program chemiczny Chemik
(fot. www.SwiatChemii.pl)

Chemik 1.3.0

Chemik to funkcjonalna i przydatna dla każdego chemika aplikacja na urządzenia mobilne z systemem Android. Zawiera szereg funkcji potrzebnych do rozwiązywania równań reakcji chemicznych.

Podstawowym elementem programu jest panel umożliwiający zapis reakcji chemicznej, a poszczególne pierwiastki chemiczne wybieramy z załączonego poniżej układu okresowego pierwiastków chemicznych.

Układ okresowy dodatkowo umożliwia uzyskanie informacji o pierwiastku chemicznych. Oprócz podstawowych danych fizykochemicznych wybranego pierwiastka, otrzymujemy także rozszerzone informacje takie jak: opis pierwiastka, właściwości chemiczne, jego zastosowanie, metody otrzymywania oraz historia odkrycia.

Za pomocą programu Chemik można w łatwy sposób tworzyć i uzgadniać równania reakcji chemicznych. Przy pomocy układu okresowego pierwiastków chemicznych, oraz przycisków „+” i „-->” zapisujemy reakcje chemiczną. Program sam potrafi wypisać lub podpowiedzieć produkty reakcji oraz uzgodnić współczynniki stechiometryczne (przynajmniej w testowanych reakcjach). Tak przygotowane równanie reakcji chemicznej, aplikacja może przedstawić w zapisie słownym i jonowym.

Ciekawą funkcją programu jest możliwość wykonania obliczeń stechiometrycznych na podstawie reakcji chemicznej.

Dla związków chemicznych program umożliwia przedstawienie różnych informacji. Przykładowo wpisując wzór H2SO4 program może przedstawić następujące informacje:

  • masę cząsteczkową,
  • wzór strukturalny,
  • wzór sumaryczny,
  • nazwę cząsteczki,
  • reakcję dysocjacji elektrolitycznej,
  • stopnie utlenienia pierwiastków składowych,
  • stosunek atomowy, wagowy, procentowy pierwiastków składowych,
  • skład atomowy,
  • charakter chemiczny,

oraz funkcję umożliwiającą obliczenie stężenia procentowego i molowego roztworu.

Chemik to program dynamicznie rozwijany przez swoich twórców. Częste aktualizacje zwiększają jego funkcjonalność z każdym miesiącem.

Wraz z ostatnia aktualizacją programiści Chemika dodali nową funkcjonalność – grę – łącząca zabawę z nauką.

Rozgrywka w grze polega na tym, że program losowo wyświetla symbol i nazwę pierwiastka chemicznego, który następnie należy odnaleźć i kliknąć na umieszczonym poniżej układzie okresowym pierwiastków chemicznych. Za poprawne odnalezienie pierwiastka otrzymuje się punkty, im szybciej się to wykona tym więcej punktów. Gra umożliwia również zalogowanie się na swoje konto w „g+” i rywalizacje na punkty z innymi użytkownikami gry.

Dostępna jest również płatna wersja programu, która jest pozbawiona reklam.

Licencja
Bezpłatne
System operacyjny
Android - Mobile
Rozmiar pliku
13 MB

Partnerzy Portalu