chemia organiczna

Chemia organiczna - jest działem nauk chemicznych, który zajmuje się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji naturalnych i syntetycznych związków pierwiastka węgla. Wyjątkiem są podstawowe związki węgla, które są rozpatrywane w ramach chemii nieorganicznej np., tlenki, węgliki, węglany, cyjanki itp.

Poniżej znajduje się lista artykułów powiązanych z działem: Chemia organiczna

Czarna maź czy czarne złoto?

Ropa naftowa - XXI wiek, ceny ropy naftowej na rynkach światowych oscylują w okolicy 100 dolarów za baryłkę. Czarne złoto, tak inaczej nazywana jest ropa naftowa. Ten produkt matki ziemi odgrywa bardzo istotną rolę w gospodarce światowej obecnej epoki, a także w życiu każdego człowieka, w krajach rozwiniętych.

Tańce z figurami i transatlantycka wojna wynalazków, czyli chemia organiczna inaczej

Reakcje chemiczne, substraty i produkty, wiązania między atomami, wzory cząsteczek - zwyczajna nuda, jaką każdy zna ze szkoły to tylko pozory. Chemia organiczna to emocjonująca dziedzina, w której trwa rywalizacja między naukowcami i ciągłe próby przechytrzenia natury. Trwa wyścig, bo ten, kto pierwszy opracuje nową technologię, zarobi na produkcji leków czy kosmetyków. Chodzi też o wyjście poza kopiowanie natury, bo niektóre potrzebne ludziom reakcje, w przyrodzie nie są znane.

Nobel z chemii - za ulepszenie syntezy związków węgla

Nagrodę Nobla z chemii otrzymali w tym roku Amerykanin Richard Heck oraz Japończycy Ei-ichi Negishi i Akira Suzuki, którzy opracowali nowe metody syntezy związków organicznych. Chemia związków węgla - chemia organiczna - to najobszerniejszy z działów chemii. Dzięki białkom, kwasom nukleinowym, węglowodanom, kwasom tłuszczowym - możliwe jest życie. Związki węgla nadają barwy kwiatom, są składnikami jadu węża i antybiotykami zwalczającymi bakterie.

Chcą zakazać izomerów trans

Wyeliminowanie z żywności dodatku izomerów trans kwasów tłuszczowych zapobiegłoby tysiącom zgonów rocznie - twierdzą brytyjscy eksperci na łamach "British Medical Journal" (BMJ).

Specjaliści w dziedzinie zdrowia publicznego dążą do wycofania z brytyjskiego rynku żywności zawierającej otrzymywane przemysłowo izomery trans - ma to się stać już w przyszłym roku.

Subskrybuj chemia organiczna

Partnerzy Portalu