Centrum Hewelianum wybrało najlepsze "Przepisy na chemię"

Centrum Hewelianum wybrało najlepsze "Przepisy na chemię"
(fot. www.SwiatChemii.pl)

Trzy nagrody i siedem wyróżnień w każdej z dwóch kategorii przyznano w konkursie "Przepisy na chemię", w którym wybierano najlepsze pomysły na doświadczenie chemiczne dla dzieci. Konkurs zorganizowało Centrum Hewelianum w ramach projektu edukacyjnego "Po-Ra na chemię, czyli Międzynarodowy Rok Chemii w Centrum Hewelianum".

Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: doświadczenia dla dzieci w wieku 6-9 lat (Kategoria I) i eksperymenty dla dzieci w wieku 9-12 lat (Kategoria II).

W kategorii pierwszej trzy główne nagrody otrzymali kolejno: Katarzyna Odziomek autorka prezentacji "Chemiczna podróż"; Elżbieta Gorgoń za prezentację "Czy pasta do zębów jest potrzebna do ochrony naszych zębów?" i Patryk Szymański za "Odrzutowiec".

Wyróżnienia w tej kategorii przyznano: Ramonie Młyńskiej za scenariusz "Reakcja wymiany podwójnej - Smocza krew"; Łukaszowi Nuckowskiemu za scenariusz "Szukamy mąki"; Ewie Szczerbie za scenariusz "Jak zbadać peHa?" i kolejne wyróżnienie za "Masło, masło udaj się", Dariuszowi Maliszewskiemu za "Czym gasić ogień?"; Jakubowi Zyngierowi za "Odlotowe, balonowe, doświadczenie - proste nowe" oraz Mateuszowi Stockiemu za scenariusz "Samopompująca poduszka".

Najciekawsze pomysły na doświadczenia dla dzieci w wieku 9-12 lat przedstawili: Piotr Rzeszut autor "Pióra Alchemika"; Katarzyna Koczwara "Porównujemy właściwości coca-coli i octu"; Damian Rosiak za "Lodowy dotyk".

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Ramona Młyńska za scenariusz "Wybielanie i barwienie kwiatów"; Piotr Rzeszut za scenariusz "Magiczny płyn"; Michalina Kalkowska za scenariusz "Tęczowa czerń pisaka" i "Barwne zmiany"; Damian Rosiak za "Bombowe bąble"; Joanna Fedorowicz za scenariusz "Izolacja DNA z owoców i warzyw" oraz Katarzyna Mioduszewska za "Znikający atrament".

Laureaci trzech pierwszych miejsc w nagrodę otrzymali kolejno: 1000, 500 i 300 złotych. Każdy z wyróżnionych otrzymał po 100 złotych.

"Uczestnicy konkursu wykazali się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością w przedstawieniu doświadczenia oraz dużą wiedzą w zakresie popularyzacji tak tajemniczej i fascynującej dziedziny, jaką jest chemia. Wysoki poziom prac pokazał, na jak wiele sposobów można prezentować naukę oraz jak zaskakujący finał może mieć znany wydawałoby się początek" - czytamy na stronie internetowej Centrum Hewelianum.

W ocenie prac duże znaczenie - oprócz kreatywności pomysłodawców - ma bezpieczeństwo doświadczenia, dostępność użytych odczynników oraz prostota.

Cześć z nagrodzonych prac zostanie zaprezentowana w specjalnej aplikacji Hewelianum Kids, której premiera już wkrótce na www.hewelianum.pl.

Żródło:

PAP - Nauka w Polsce, www.naukawpolsce.pap.pl

Do grafiki wykorzystani logo Centrum Hewelianum - www.hewelianum.pl.

Dodaj komentarz

Partnerzy Portalu